Има ли "безвредна доза" алкохол?

Има ли безвредна доза алкохол

Много любители на алкохолни напитки са уверени, че ако пият умерено, няма да има особена вреда за тялото. За да оцените справедливо всички рискове за здравето,учените са провели многобройни изследвания, в които е определена именно тази „мярка".. В статията ще ви разкажем подробно дали има безвредни дози алкохол, максимални и смъртоносни дози и на какви рискове са изложени хората, които редовно приемат алкохолни продукти.

Дневна и максимално допустима „порция" етанол за хората

Всъщност няма безопасна доза алкохол. Етиловият алкохол във всякакви количества се възприема като мощна отрова. Тялото не може да функционира правилно, ако вътрешните системи са изложени на токсичното въздействие на ацеталдехида, образуван в резултат на разграждането на етанола с участието на чернодробни ензими.

максимално допустимата доза алкохол

Въпреки това Министерството на здравеопазването публикува информация за максимално допустимото количество алкохол (средни стойности), което няма да навреди сериозно на здравето.

Дневна ставка:

  • бира и други нискоалкохолни напитки със съдържание не повече от 5% - 250 ml;
  • шампанско, вино 11–13% - 100 ml;
  • продукти, съдържащи 17–20% от типа вермут и силни вина - 75 ml;
  • силен алкохол 40 градуса, водка, коняк - 30 мл.

Дадените количества не трябва да се приемат ежедневно. Според експертите се счита за по-безопасно да се пие алкохол в максимално допустимото количество до 2-3 пъти седмично, не по-често.

Като цяло всичко зависи от индивидуалните характеристики на организма. За да бъдем по-точни, изчисляването на безвредната доза трябва да се извършва индивидуално за всеки пияч, като се вземат предвид неговата възраст, височина, тегло, физическо състояние, хронични заболявания и др.

Какви са опасностите от ежедневната употреба на безвреден алкохол?

опасностите от ежедневната консумация на алкохол

Британски изследователи са установили степента, в която етанолът засяга мозъка и нервната система, дори ако се консумира на малки, приемливи „порции".

Вредно влияние:

  • прониква дълбоко в клетките и има разрушителен ефект върху тях;
  • унищожава невроните;
  • стимулира синтеза на хормона допамин и гама-аминомаслена киселина, което се проявява с еуфорични усещания, чувство на удоволствие и релаксация;
  • Мозъчните структури постепенно се разрушават, функционирането на централната нервна система се нарушава и се развиват различни патологични състояния.

Ако пиете всеки ден, с времето се появяват проблеми от когнитивно-психо-емоционален характер, забавят се мисловните процеси, влошават се паметта и интелигентността. На фона на хронична интоксикация могат да възникнат сериозни заболявания на черния дроб, бъбреците, сърдечно-съдовата система и др.

развитие на алкохолна зависимост

Дори безобидна доза алкохол, приемана ежедневно, допринася запостепенно развитие на алкохолна зависимост. А това е сериозна диагноза за всеки човек, който възнамерява да живее дълъг и пълноценен живот. Алкохолизмът има хроничен, прогресиращ ход и причинява много от най-неблагоприятните последици. Освен това допринася за бърза деградация на личността и съкращава продължителността на живота.

Ако вашият любим човек пие алкохол в малки дози всеки ден, като се уверява, че ситуацията е под контрол, обърнете внимание на този проблем сега. В началните етапи алкохолната зависимост е по-лесна за лечение. Освен това, като се отървете от лошия навик навреме, човек печели всички шансовеподдържат здравословно благополучие, предотвратявайки развитието на тежки патологии, провокирани от продължителна интоксикация.

Пределна или смъртоносна доза етанол

Всеки знае, че алкохолните напитки в големи количества могат да причинятживотозастрашаващи усложненияс висок риск от внезапна смърт. Трудно е обаче да се каже в какви количества алкохолът наистина може да убие човек. В този случай от голямо значение са и различните индивидуални характеристики на организма.

Средната смъртоносна „порция" алкохол е 4–12 g етилов алкохол на 1 kg тегло. Тоест, за възрастен мъж с тегло 80 кг, 2 бутилки 40% водка, взети наведнъж, ще бъдат потенциално опасни.

Възможно ли е да се контролира количеството консумиран алкохол?

контролирайте количеството консумиран алкохол

В началото много хора успяват да контролират безобидна норма, но рано или късно губят контрол. Всеки алкохол има способността да предизвиква пристрастяване и толерантност. И както знаете, тези признаци ясно показват алкохолизъм.

Ако не спрете навреме, ще настъпят най-неблагоприятните последици. За съжаление, за зависим, който е загубил контрол над пиенето, е трудно сам да вземе решение в полза на трезвеността. Той може постоянно да мисли за това, да се кара на себе си за слабост, но въпреки това да посегне към друга чаша. Честотата на употреба и количеството на приеманите продукти постепенно се увеличават.

Този процес може да бъде спрян по един начин -потърсете квалифицирана помощна специалисти в клиника за лечение на наркомании. В стационарни условия се провежда комплексна терапия в борбата с алкохолизма и неговите последици.

Как да помогнем на тези, които са загубили контрол над пиенето

Ако алкохоликът не признае, че е болен, му се провеждат интервенционни сесии, целящи да разпознаят проблема и да го мотивират да се възстанови. По-нататъшните тактики на лечение се определят от лекуващия лекар, като се вземат предвид специфичната медицинска история и други фактори.

Стандартна програма за лечение на пристрастяване към етанол:

терапия за алкохолна зависимост
  • детоксикация— ускорено отстраняване на токсините с помощта на капкомери с помощта на ефективни лекарства;
  • симптоматично протичане— премахване на физическите прояви на синдрома на отнемане;
  • възстановителна терапия, борба с последствията от хронична интоксикация, общо укрепване на имунната система;
  • психотерапевтични методинасочени към премахване на психическата привързаност към алкохола;
  • рехабилитационни мерки, социална адаптация на възстановяващите се пациенти за безболезнено връщане към трезв живот.

Осигурява се цялостна помощ за лечение на наркотиципри гарантирана анонимност. Пациентът не остава настрана, така че след изписването той ще може да гради бъдещето си без никакви ограничения. Това е силен аргумент в полза на обръщането към частни нарколози, които са сертифицирани за всички предоставяни медицински услуги.