
Почти всеки човек е консумирал алкохолни напитки в живота си. Някои правеха това рядко и в малки дози, други харесваха чувството на опиянение и се опитваха да го засилят. Желанието за пиене на алкохол варира. Редица хора изпитват постоянно отвращение към миризмата и вкуса на всеки алкохолен продукт. Други усещат специалния аромат на фини колекционни вина. Други пък ценят силните напитки и избират коняк, ром, уиски, водка и др. Социално слабите алкохолици пият това, което им е достъпно: нискокачествена водка, самогон. Нека да разберем в какви ситуации пиещият се нуждае от помощта на нарколог.
Защо възниква желанието за пиене?
Желанието да се пие малко количество лек алкохол в компанията на близки е поразително различно от глада, свързан с алкохолната зависимост.
В първия случай говорим за удоволствие:
- срещи с приятели;
- прекарване на време заедно;
- дискусии на общи теми.
За този тип събития алкохолът играе само второстепенна роля и лесно може да бъде заменен с всяка друга напитка. Тази нужда не е патологична и няма никакви негативни последици за пиещите. Случайната употреба е повлияна от традицията, а не от необходимостта.

Във втората ситуация човек е насочен към получаване на усещане за опиянение. Еуфорията е основната цел на тежкото пиянство. С алкохолната зависимост пиенето на алкохол се превръща в човешка потребност, с която той често не може да се справи. За съжаление, не всички алкохолици се опитват да разберат как да преодолеят желанието да пият и да се отърват от болезнената зависимост.
Митове и факти за алкохолната зависимост
Много хора вярват, че навикът да се пие в петък или почивните дни не е алкохолизъм. Всъщност това не е вярно. Системното пиене на алкохол е симптом на пристрастяване.
Има мит, че е невъзможно да се излекува женският алкохолизъм. Всъщност това е трудно да се направи, но е възможно. Трудността е, че женската зависимост е свързана с по-голяма психическа зависимост, така че за да бъде ефективна, е необходим интегриран подход.
Алкохолът помага за понижаване на кръвното налягане. Да, разширява кръвоносните съдове и налягането пада, но в същото време сърцето започва да бие по-бързо и се натоварва, което е опасно за хипертониците.
Обсесивно (обсесивно) влечение при алкохолизъм
В I стадий на заболяването се формира психическа зависимост. Тя се характеризира с постоянно, подсъзнателно желание да пие алкохол. Самите пациенти отричат да имат глад. Те смятат, че са в състояние да контролират желанието си да пият.
Собственото пиянство е оправдано:
- желанието да се „отпуснете" след тежък работен ден;
- опит за облекчаване на стреса;
- влошаване на отношенията в семейството и на работното място, с хората;
- безкрайни поводи - празнуване на всякакви събития;
- "почивка" през уикенда;
- традиционното пиене на алкохол по време на риболов, в дачата, на парти и др.

Обсесивните желания постепенно започват да контролират всички чувства, мисли и емоции на пациента. Само малка част от алкохолиците развиват предпазливост в началния етап. Малцина от тях мислят как да се борят с желанието за пиене.
Натрапчиво желание по време на препиване
По-нататъшното развитие на заболяването води до формиране на физическа зависимост. Една от основните прояви на стадий II е прекомерното пиене и придружаващото го компулсивно (неконтролируемо) желание за пиене. Появява се периодично, на фона на обсесивно желание. Пациентът не е в състояние да го потисне, дори и да иска. Само в редки случаи успява временно да сдържи порива си. Но скоро болестта взема своето и преяждането се връща.
Когато се появи принуда, всички съществуващи "ограничители" на пиянството престават да изпълняват функциите си. Алкохоликът мисли само за едно: къде и как да пие. Жаждата напълно поглъща неговите нужди, емоции и мисли.
Напълно безсмислено през този период:
- Увещавайте пиещия.
- Апел към съвестта.
- Напомнете им за техните обещания.
- Заплашвайте (например: развод, уволнение от работа и др. )

Нито един разумен аргумент за физическо натоварване няма да даде положителен резултат. Едва след края на периода на пиене ще бъде възможно да се „досегне" до съзнанието на зависимия. Но положителният ефект от разговорите ще продължи само до следващия пристъп на неконтролируема страст към пиенето. Само нарколог може да ви каже как да се борите с желанието за пиене в този случай.
Защо махмурлукът се подобрява от пиенето на алкохол
Друго характерно свойство на II стадий на хроничен алкохолизъм е развитието на синдром на махмурлук (оттегляне). Само малко количество алкохол помага за облекчаване на възникващите болезнени физически, неврологични, умствени и вегетативни разстройства. За алкохолик II стадий махмурлукът е вид първа помощ. Въздържанието е един от компонентите на неконтролируемото натрапчиво желание за алкохол.

Зависимостта възниква поради психо-патофизиологични причини. През годините на развитие на заболяването в организма настъпва значителна промяна в биохимичните и неврорегулаторните процеси. Етанолът става част от метаболизма. Продължителното му отсъствие предизвиква желание, което се превръща в нужда от алкохолизъм. За да стане по-ясно, алкохолът, който предизвиква натрапчиво желание, е като глътка въздух за удавник за пациент. И в това сравнение няма никакво преувеличение. В случай на пиянство, малко количество алкохол, навлизащо в кръвта, почти моментално облекчава болезнените усещания. Но в същото време привличането не отслабва, а по-скоро се засилва и запойът продължава.
При хора, които нямат физическа зависимост, всяка алкохолна напитка причинява отхвърляне, гадене, повръщане и влошаване на благосъстоянието.
Как да се отървете от желанието да пиете сами
Почти всеки може да потисне жаждата си за пиене, ако няма напреднала форма на алкохолизъм.
За постигане на резултата е достатъчно:
- Оценете ситуацията и запомнете вредните ефекти и негативните последици от пиенето на алкохол.
- Настройте се за трезв живот.
- Покажете силна воля и характер, не се съгласявайте с призивите на другите да пиете алкохолни напитки. И обърнете „присмеха" и „подигравката" към тези, които ги изразяват, и покажете, че всъщност този, който е привърженик на чашата, а не на здравето, е нещастен и болен.

За профилактика трябва да се занимавате с физически упражнения и спорт. Редовните упражнения надеждно ще ви предпазят от желанието за пиене и ще осигурят надеждни резултати. Тези препоръки са подходящи и за хора, които вече имат алкохолна зависимост в началните етапи.
Сега, ако човек е развил напреднала форма на алкохолизъм, ще бъде много трудно да се справи без участието на нарколог. Но с постоянство можете да постигнете успех в тази ситуация. Важно е да не се отказвате и упорито да преследвате целта.
Типични грешки при спиране на алкохола сами
Когато човек осъзнае, че пие твърде често, че поведението му се променя под въздействието на алкохола, че това започва да се отразява на отношенията с хората или работата, логичното желание е да спре да пие. Много хора са уверени, че могат да се справят сами. Но това не винаги завършва добре.
Сред типичните грешки:
- замяна на алкохола с нещо друго. Това е тютюнопушене, прекомерна консумация на нездравословна храна. Това не е правилният начин за справяне с проблема;
- замяна на напитката. Пристрастеният може да премине от водка или коняк към бира или коктейли. Но това не означава, че той е успял да спре да пие;
- безцелно спиране на пиенето. Алкохоликът трябва да разбере защо изключва алкохола, каква е целта. Ако няма тази цел, то скоро ще разбере, че няма смисъл да си отказва удоволствието.
Методи за облекчаване на апетита при лечение на зависимости
Правилният отговор на въпроса как да се борим с желанието за пиене ще бъде даден от нарколозите. Основните методи за предотвратяване на апетита са приемането на специални лекарства и психотерапията. Подборът на лекарства е строго индивидуален.
Следното може да се използва като психотерапия:
- Индивидуални методи за будно внушение и рационално убеждаване.
- Премахване на хипнотичното желание.
- Групови психокорекционни сесии.
- Участие в разработени програми, базирани на стимулиране на личните волеви качества и препрограмиране на личността.
- Обучение по методи на автотренинг.
- Арт терапия.

Важно е пациентът да участва активно и да помага на лекаря. В този случай успеваемостта е близо 100%.
Мотивация за изтрезняване
Мозъкът на зависимия е постоянно под въздействието на етанол, така че възприема информацията лошо. И тук е важно да намерите правилната мотивация. За някои това означава възстановяване на отношенията със семейството, израстване в кариерата или избавяне от болест. Необходимо е да се предаде на лицето, страдащо от зависимост, че неговото привличане рано или късно ще доведе до необратими последици.
Статистиката показва, че човек, който пие, може да се разболее от цироза само за 10 години, а дори и вече да се разболее и да спре да пие завинаги, може да удължи живота си с 10 години. И ако продължите да използвате, това е директен път към гроба.
Ако човек започне да пие преди 30-годишна възраст, най-вероятно няма да доживее до 50.
Но зависимият не винаги е готов да се вслуша в съветите на близките си, по-скоро те го стресират и той отново посяга към чашата. Ето защо е по-добре да поверите тази работа на професионален психолог.
Съвет на психолог
Лечението на алкохолизма е дълъг път. Ако сте поели тази отговорност, значи трябва да отидете докрай. В същото време не е нужно постоянно да се стресирате как да спрете да пиете алкохол завинаги. Струва си да признаете безсилието си и да помолите за помощ.
Втората стъпка е да се откажете от всичко, което провокира желанието за пиене. Това е обичайната компания, претоварване в работата или стрес.
Третата стъпка е грижата за себе си. Не бъдете сами, яжте разнообразни храни, хвалете се и се награждавайте за постиженията си. Обичай себе си. Общувайте с тези, които ще подкрепят и вдъхновяват. Всичко това, заедно с професионална помощ, ще ви каже как да спрете да пиете алкохол веднъж завинаги.